img

Shahar miqyosida o`tkazlgan ochiq dars

  1. 30.10.2018 22:29
  2. 2299

2018-yil 27-sentabr. 7-sinf. Tasviriy san’at.  

Mavzu: Impressionistik rangtasvir. Impressionistik rangtasvir asarlarni badiiy idrok etish.

Mavzu: Impressionistik rangtasvir. Impressionistik rangtasvir asarlarni badiiy idrok etish.

Ta’limiy maqsad: FK1. Tasviriy san’at turlarini farqlash, tahlil qila olish, ranglama ishlay olish, O‘zbekiston hamda jahon tasviriy san’at asarlarini tahlil qila olishga o’rgatish.

FK2. O‘zbekiston hamda jahon tasviriy san’at asarlarini bilish, tahlil qila olish va undan ta’sirlana olish, tasviriy san’atning janrlari, oqim va yo‘nalishlarini farqlay olish, naturaning asosiy qismi va mayda bo‘laklarining o‘zaro mutanosibligini farqlay olishga o’rgatish..

Tarbiyaviy maqsad: TK1. Hamkorlikda ishlash jarayonida jamoa va guruh a’zolari fikrini tinglay bilish, hurmat qilish, to‘g‘ri qabul qilish; muloqotda o‘zidan kattalarga hurmat, kichiklarga izzat ko‘rsata olish.

Rivojlantiruvchi maqsad:

TK2. Axborot manbalaridan (ommaviy axborot vositalari: jurnal, gazeta, televizor, radio audio-video yozuv, kompyuter) foydalana olish;

TK3. O‘zining qiziqishlariga ko‘ra qobiliyatlarini namoyon qila olish;

TK5. San’at asarlarini tushuna olish va undan zavqlanish.

Asosiy tushuncha va atamalar: Impressionism, puantilizm., klassik manzara, fazoviy kenglik.

Dars turi: Yangi bilimlarni o’zlashtirish.

Dars metodi: Noananaviy. Interfaol usullar: taqdimot, suhbat, aqliy hujum, savol-javob, mustaqil o’qish.

Dars jihozi: K. Mone, Parijdagi opera ko`chasi; “Kaputsinlar xiyoboni”; “Nilufarli hovuz”, “Quyosh chiqayotgandagi taassurot”; Yanis Salpinkidi “Milliy matolar fonidagi guldasta”; Dilyus Mirsalimov “Daraxt”; Kamil Pisarro “Kaputsinlar xiyoboni”,  “Yomg’irli kun”;  Pavel Benkov “Meshkopchilar”; Z. Islomshikov “Shohimardon” asarlari; manzara chizish sxemasi. O`qituvchi va o`quvchilar tomonidan ishlangan manzaralar, slaydlar.

                                             Darsning borishi.

Darsning maqsadi

 

 

 

 

 

Ta’limiy maqsad: FK1. Tasviriy san’at turlarini farqlash, tahlil qila olish, ranglama ishlay olish, O‘zbekiston hamda jahon tasviriy san’at asarlarini tahlil qila olishga o’rgatish.

FK2. O‘zbekiston hamda jahon tasviriy san’at asarlarini bilish, tahlil qila olish va undan ta’sirlana olish, tasviriy san’atning janrlari, oqim va yo‘nalishlarini farqlay olish, naturaning asosiy qismi va mayda bo‘laklarining o‘zaro mutanosibligini farqlay olishga o’rgatish..

Tarbiyaviy maqsad: TK1. Hamkorlikda ishlash jarayonida jamoa va guruh a’zolari fikrini tinglay bilish, hurmat qilish, to‘g‘ri qabul qilish; muloqotda o‘zidan kattalarga hurmat, kichiklarga izzat ko‘rsata olish.

Rivojlantiruvchi maqsad:

TK2. Axborot manbalaridan (ommaviy axborot vositalari: jurnal, gazeta, televizor, radio audio-video yozuv, kompyuter) foydalana olish;

TK3. O‘zining qiziqishlariga ko‘ra qobiliyatlarini namoyon qila olish;

TK5. San’at asarlarini tushuna olish va undan zavqlanish.

 

Vazifalari

O’quvchilarga impressionizm va puantilizm uslubida ishlangan rassomlar asarlarini tahlil qilishga va amaliy faoliyatida qo’llashga; naturaning xarakterli jihatlarini ko’ra olishga, tahlil qilishga va tasvir ishlah bosqichlarini ketma-ketlikda to’g’ri bajara olishga o’rgatish.

O’quv jarayonining mazmuni

Puantilizm uslubi  bilan o’quvchilarni tanishtirish va amalda puantilizm uslubida manzara ishlashga o’rgatish.

O’quv jarayoni-ni amalga oshirish tеxnologi-yasi

Uslub: Musobaqa usulida ishlash va amaliy ish bajarish.      

Shakl: Suhbat, amaliy mashqulot, guruhlar bilan ishlash.

Vosita: Kompyuter, slaydlar, mavzuga oid fotolar, rassomlar asarlari reproduksiyalari

Usul: Tasvirlash.

Nazorat: Og’zaki nazorat, savol-javob, test, aqliy hujum, klaster metodi va kuzatish.

Baholash: Rag’batlantirish, 5 balli tizim asosida baholash.

Kutilayotgan natijalar

 

O’qituvchi: Mavzuni chuqur o’rgatish hamda rangtasvir usulda ishlash malakalarini oshirishga erishish. O’quvchilar faolligini oshirgan holda vaqtdan unumli foydalanishga o’rgatish. Oquvchilarning me’moriy elementlar ishlash qonuniyatlari  haqidagi tushunchalarini mustahkamlash, ulardan kundalik hayotida foydalanishga o’rgatish.

Oquvchi: Puantilizm uslubida manzara ishlashni  mustaqil bajara olish.

 

Kelgusi rejalar tahlili, o’zgarishlar

 

 

O’qituvchi: Zamonaviy pedagogik texnologiyalarni o’zlashtiradi. O’z ustida ishlaydi, pedagogik malakasi mahorati oshadi. Mavzuni kundalik turmush tarzi va ijtimoiy hayot bilan bog’laydi va solishtiradi.

 O’quvchi:  Mavzu bo’yicha mustaqil amaliy ishlashni o’rganadi. Kundalik faoliyatda qo’llay oladi. Rangtasvir san’atning umumiy va farqlanuvchi jihatlarini biladi. 

 

Dars sxemasi

1

Tashkiliy qism. Salomlashish. Davomatni aniqlash

O’quvchilarning  darsga tayyorligini nazorat qilish

5

2

O’tilgan mavzuni mustahkamlash

8

3

Yangi materialni bayon etish, amaliy mashg’ulot

25

4

Yangi mavzuni mustahkamlash.

7

5

Uyga vazifa berish.

2


Tashkiliy qism: Salomlashish, Davomatni aniqlash. Sinf xonasi va o’quvchilarning darsga tayyorligini tekshirish. O’quvchilarni guruhlarga bo’lish. “Aqliy hujum”. Ma’naviy daqiqa (slayd, roliklar orqali kun yangiliklari, Vatanga muhabbat yoritiladi. TK1.)

O`tilgan mavzu: “Tasviriy san`atdagi oqim va yo`nalishlarda tur va janrlar” mavzusi bo’yicha o’quvchilarga “Bliss so’rovi” qo’llaniladi. Mustaqil ravishda bajarib kelingan manzaralar tahlil qilinadi. O`quvchilar va qatorlar faoliyatiga rag’bat kartochkalar berib boriladi.

O’tilgan dars mavzu umumlashtiriladi (slaydlar orqali)

       Impressionizm XIX asrning 70-yillarida paydo bo’lgan, asoschisi fransuz rassomi K.Mone bo’lib, uning ko’rgazmaga qo’yilgan “Quyosh chiqayotganidagi taassurot” asari sabab bo’lgan. Impression so’zi fransuzcha taassurot degani. Kamill Pisarro, Anri Sisley, Ogyust Renuarlar ham ushbu san’atning ajoyib namunalarini yaratdilar. Fransiyada paydo bo’lgan bu oqim tezda Yevropa, Amerika, Osiyo san’atiga ta’sir qildi. Jumladan , rangtasvir san’ati rivojida o’z ifodasini topdi. Ozbekistonlik rassomlar Lev Bure, Oganes Tatevosyan, Pavel Benkov, O’rol Tansiqboevning ilk ijodida, masalan, “Karvon”, “Kurash” asarlarida, Anvar Mirsoatov, Abdumannon Yunusov kompozitsiyalarida ana shu ta’sir seziladi.

    Yangi mavzu bayoni. 

     Klassik manzara ishlash uslubi asoschisi italiyalik rassom Annibal Karrachi. Italiyaning Bolone shahrida yashab ijod qilgan. Tasviriy san’at asoslarini o’rgatishning o’ziga xos maktabini yaratgan. Bu maktab aka-uka Karrachilarning badiiy ta’lim maktabi deb ataladi. Annibal Karrachi birinchi bo’lib manzara ishlashni planlarga, ya’ni birinchi, ikkinchi, o’rta qator va uchinchi, orqa qatorga ajratgan. Rassom birinchi qatorni to’q issiq rangda, ikkinchi qatorni o’rtacha iliq rangda, orqa, uchinchi qatorni sovuq rangda ishlab, asarlariga fazoviy kenglik kiritgan.Shuning uchun manzaraning rang tuzilishi shartli uchga ajratiladi. Birinchi qatordagi daraxt, shox-shabba va yo’l issiq yashil jigarrangda, o’rtadagi maydon sovuq ko’kimtir yashil rang gammasida va nihoyat orqa qatordagi havo va daraxtlar sovuq ko’k rangda ishlanadi. Ranglarning shunday berilishi manzaraga fazoviy kenglik tuygusini kiritadi. 

      Puantilizm – XIX asr oxirida Fransiyada yuzaga kelgan oqim. Unda rassomlar toza ranglarni dog’lar shaklida surtib kartina yaratganlar. Asoschilari Jorj Syora, Pol Sinyak bo’lib, sof, toza spektr ranglar surtmalarini yonma-yon qo’yib rasm ishladilar. Ularning ishlatgan rang surtmalari to’rtburchak va dumaloq nuqtalarga o’xshaganligi uchun ular yaratgan ishlarni puantilistik rasmlar , ya’ni nuqtali, nuqtalardan foydalanib ishlangan rasmlar, ish uslublarini puantilistik (puant – fransuzcha so’z bo’lib, nuqta ma’nosini beradi) uslub deb nomladilar. Mavzuga oid ko’rgazmali materiallar tahlil qilinadi (Pavel Benkovning ”Meshkopchilar” asari) . Unda rang surtmalari va ulardan hosil bo’lgan ranglar gammasi yaqqol ko’rinib turadi. So’ngra Pespublika rassomlik kolleji o’quvchisi tomonidan ishlangan ishi tahlil qilinadi. Puantilizm uslubida manzara ishlash bosqichlari yana bir bor tushuntiriladi.

O’quvchilarning mustaqil ishlari: O’quvchilar mustaqil ravishda puantilizm uslubida “Kuz” manzarasini ishlay boshlaydilar. Ularning ishlari kuzatilib turiladi.O’quvchilarga individual tarzda yordam ko’rsatilib turiladi.

 Mustahkamlash: Har bir qatordan 1nafardan namunali bajargan 3 nafar o’quvchilar ishlagan rasmlarini tahlil qilib izohlab beradilar.  

Baholash:  Barcha  o`quvchilar ishlari tahlil qilinadi. Kamchiliklari aytiladi va ballar qo`yiladi.

Uyga vazifa: Sinf ishini tugallash. Boshqa variantni ishlash (iqtidorli o`quvchilar uchun). Rassomlar ishlaridan namunalar yig`ish.

35-DIM oqituvchisi Saliyeva Rahimaxon

 

Жорж-Пьер Сёра́ — французский художник-постимпрессионист, основатель неоимпрессионизма, создатель оригинального метода живописи под названием «дивизионизм», или «пуантилизм».Википедия

Родился2 декабря 1859 г., Париж, Франция

Умер29 марта 1891 г., Париж, Франция

В экспозицииНью-Йоркский музей современного искусстваЕЩЁ

ПериодыПуантилизмПостимпрессионизмИмпрессионизмЕЩЁ

Место захороненияПер-Лашез, Париж, Франция

ОбразованиеНациональная высшая школа изящных искусств

ДетиPierre-Georges Seurat

Поль Синьяк

Художник

Поль Синьяк — французский художник-неоимпрессионист, представитель направления пуантилизма. Википедия

Родился11 ноября 1863 г., Париж, Франция

Умер15 августа 1935 г., Париж, Франция

Произведения искусстваAntibesLes AndelysЕЩЁ

ПериодыНеоимпрессионизмЕЩЁ

ИзвестностьЖивопись

РодителиJules SignacHeloise Signac

ВлияниеАнри МатиссВан де Велде, АнриArie Smit